Translate

Staff Directories

C.E.S.

C.E.S. Staff Directory

1 2 3 8 > showing 1 - 30 of 216 constituents

Julia Acuna

Instructional Aide
Special Education
Preschool-Primary Learning Center

Charlotte Adinolfi

Teacher
Special Education
Therapeutic Day Program

Cailyn Aichelman

Teacher
Special Education
Transition Learning Center

Bianca Araujo

Administrative Secretary
Special Education
Therapeutic Day Program

Samantha Archibald

Teacher
Six to Six
Grade 4 - Six to Six

Yvonne Ashe

Teacher
Special Education
Therapeutic Day Program

Miguel Baez

Senior Systems Analyst
C.E.S. - Head Office

Jaclyn Baia

Dance Instructor
Regional Center for the Arts
RCA Dance

David Banas

Teacher
Special Education
Developmental Learning Center

Patricia Barbano-Parczany

Music Teacher
Six to Six
Music - Six to Six

Audrey Barbarotta

Administrative Assistant
Professional Development
Professional Development Services

Carol Barker

Teacher
Six to Six
Preschool - Six to Six

Erin Barlow

Instructional Specialist
Professional Development Services

Karen Barnes

Administrative Assistant
Regional Center for the Arts
RCA Administration

Mark J. Barnes

Video Production Department Chair
Regional Center for the Arts
RCA Video Production

Sarah Barrett

Social Worker
Special Education
Therapeutic Day Program, Social Workers - Special Education

Joann Bassford

Administrative Assistant
Special Education

Valerie Battistelli

Social Worker
Special Education
Developmental Learning Center, Transition Learning Center

Justin Bloom

Teacher
TMMS
Health/P.E.

Esther Bobowick

Director of Professional Development Services
Professional Development
Professional Development Services

Robert Bonazzo

Music Instructor
Regional Center for the Arts
RCA Music

Heather Briganti

Teacher
Special Education
Preschool-Primary Learning Center

Gina Bulkley

Teacher
Special Education
Therapeutic Day Program

Kristen Butler

Music Instructor
Regional Center for the Arts
RCA Music

Stacey Buturla

Social Worker
Special Education
Preschool-Primary Learning Center, Social Workers - Special Education

Christie Cantalupo

Teacher
TMMS
Grade 5 - Six to Six

Alexander Casalini

Teacher
Special Education
Therapeutic Day Program

Danielle Castiola

Teacher
Special Education
Preschool-Primary Learning Center

Susan Cenotti

Payroll and Benefits
C.E.S. - Head Office

Jackie Chasen

Music Instructor
Regional Center for the Arts
RCA Music
1 2 3 8 > showing 1 - 30 of 216 constituents

Central Office

Central Office

Miguel Baez

Senior Systems Analyst

Susan Cenotti

Payroll and Benefits

Annette Cosme

Front Desk Receptionist

Charles Dumais

Executive Director

Jesse Fallon

Senior Systems Analyst

Janet Finch

Executive Assistant

Louis Fronte

Facilities Manager

Scott Griffin

PR/Marketing Specialist

Sa'Ran Housey

Payroll

John Hubert

IT Manager

Kimberlee Kinsella

Accounting Manager

Christopher La Belle

Associate Executive Director

Barbara Pace

Executive Assistant to the Executive Director

Peter Rotolo

Accounts Payable

Margaret Sullivan

Director of Finance and Operations

Patricia Trowbridge

Executive Assistant to Associate Executive Director

Elaine Zandri

Accounts Receivable/Billing

PDS

Professional Development Services

Audrey Barbarotta

Administrative Assistant

Erin Barlow

Instructional Specialist

Esther Bobowick

Director of Professional Development Services

Suzanne Clement

Early Childhood Administrator

George Coleman

Early Childhood Program Development

Lisa Doran

Literacy Specialist

Christina Lye

Early Childhood Specialist

Lyn Nevins

Education Specialist, TEAM, Mentoring, Teacher and Administrator Evaluation, Sexual Harassment

Tomie Rumas

Administrative Secretary, Workshop Coordinator

RCA

Regional Center for the Arts

Jaclyn Baia

Dance Instructor

Karen Barnes

Administrative Assistant

Mark J. Barnes

Video Production Department Chair

Robert Bonazzo

Music Instructor

Kristen Butler

Music Instructor

Jackie Chasen

Music Instructor

Anthony DeQuattro

Music Department Chair

J. Scott Handley

Musical Theatre Department Chair/Recruiter

Janet Hannon

Administrative Secretary

Wilhelmine Hartong

Theatre Instructor

Kristen McAfee

Dance Instructor

Samantha Murtha

Musical Theatre Instructor

Jennifer Nelson

Theatre Instructor/Recruiter

Alana Reagan

Dance Department Chair

Alicia Richards

Musical Theatre Instructor

Thomas Rosati

Instructor

Kellie Schweon

Musical Theatre Instructor

Dexter Singleton

Theatre Department Chair

Katie Sparer

Theatre Instructor

Asya Tibi

Dance Instructor

David Uhl

Music Instructor

Philip Vallie

Music Instructor

School Readiness

School Readiness
 
Linda Page
Director of School Readiness
pagel@ces.k12.ct.us
203-365-8997
 
Karen Wallace
Administrative Assistant
wallacek@ces.k12.ct.us
203-365-8997
 
Room 1, 203-365-8964
Molly Anderson
Nadine Swilling
Jessica Vazquez
 
Room 2, 203-365-8965
Collin Anderson
Stacey Hart
Marissa Martinez
Kaylyn Roberts
 
Room 3, 203-365-8966
Sarah Clemente
Lynne Pert
Michelle Sciuto
 
Room 4, 203-365-8967
Erin Healey
Karen Rissolo
Christina Diaz
 
Room 5, 203-365-8968
Nicole Dutton
David Ostroff
* Loren Mack - floater
* Megan Sauers Pirrello - Special Education Resource Teacher

Six to Six

Six to Six Magnet School

1 2 > showing 1 - 30 of 53 constituents

Samantha Archibald

Teacher
Grade 4 - Six to Six

Patricia Barbano-Parczany

Music Teacher
Music - Six to Six

Carol Barker

Teacher
Preschool - Six to Six

Justin Bloom

Teacher
Health/P.E.

Christie Cantalupo

Teacher
Grade 5 - Six to Six

Ashley Conlan

Teacher
Grade 5 - Six to Six

Dionne Couture

Science Teacher
Grade 7 - Six to Six, Grade 8 - Six to Six

Terri Davis

Guidance Counselor

Marilyn Della Rocco

Teacher
Preschool - Six to Six

Gretchen DiStefano

Technology Specialist
Technology - Six to Six

Meghan DuBois

Teacher, Special education

Angela Duva

Teacher, Special Education

Juan Esteva

Teacher
Kindergarten - Six to Six

Meghan Esteva

Teacher
Grade 6 - Six to Six

Carrie Evans

Teacher
Grade 1 - Six to Six

Lauren Faugno

Teacher
Preschool - Six to Six

Hanh Figueroa

Teacher
Grade 3 - Six to Six

Carmen Fletcher

Art Teacher, Language Arts
Grade 8 - Six to Six

Bob Fraleigh

Teacher
Music - Six to Six

Cynthia Gallo

Math Intervention

Clint Gholson

Teacher
Grade 7 - Six to Six, Grade 8 - Six to Six

Leigh Graveline

Teacher
Grade 6 - Six to Six

Jeremie Hittenmark

Teacher
Grade 4 - Six to Six

David Hodson

Teacher
Art

Cynthia Hulton

Educational Instructor

Kelly Huppenthal

Teacher
Grade 1 - Six to Six

Sabine Januski

Language Arts Teacher
Grade 7 - Six to Six

Eva Kibby

Science Coordinator

Alison La Luz

ESL Teacher

Jenna LaVecchia

Spanish Teacher
Spanish - Six to Six
1 2 > showing 1 - 30 of 53 constituents

Special Education

Special Education

1 2 3 > showing 1 - 45 of 105 constituents

Julia Acuna

Instructional Aide
Preschool-Primary Learning Center

Charlotte Adinolfi

Teacher
Therapeutic Day Program

Cailyn Aichelman

Teacher
Transition Learning Center

Bianca Araujo

Administrative Secretary
Therapeutic Day Program

Yvonne Ashe

Teacher
Therapeutic Day Program

David Banas

Teacher
Developmental Learning Center

Sarah Barrett

Social Worker
Therapeutic Day Program, Social Workers - Special Education

Joann Bassford

Administrative Assistant

Valerie Battistelli

Social Worker
Developmental Learning Center, Transition Learning Center

Heather Briganti

Teacher
Preschool-Primary Learning Center

Gina Bulkley

Teacher
Therapeutic Day Program

Stacey Buturla

Social Worker
Preschool-Primary Learning Center, Social Workers - Special Education

Alexander Casalini

Teacher
Therapeutic Day Program

Danielle Castiola

Teacher
Preschool-Primary Learning Center

Erica Christopher

Component Leader
Therapeutic Day Program

Susan Clarke

Audiologist

David Cohen

Teacher
Developmental Learning Center

Sharyl Cordone

Component Leader
Speech Therapists - Special Education

Elisabetta Corraro

Art Teacher
Therapeutic Day Program, Developmental Learning Center

Stacey Cronk

Program Administrator
Preschool-Primary Learning Center

Jaime Dawson-Guthrie

Program Administrator
Therapeutic Day Program

Kathy Durand

Parenting Specialist
Preschool-Primary Learning Center

Christopher Epstein

Vocational Specialist
Therapeutic Day Program

Caroline Farrell

PLC/DLC Music Teacher
Preschool-Primary Learning Center, Developmental Learning Center

Mallory Finch

Teacher
Preschool-Primary Learning Center

Katie Flament

School Psychologist
Therapeutic Day Program, Social Workers - Special Education

Diana Foley

Teacher
Therapeutic Day Program

Katie Foti

Teacher
Developmental Learning Center

Christine Fox

Teacher
Therapeutic Day Program

Jessica Gabriel

Teacher
Preschool-Primary Learning Center

Terri Garrity

TLC Program Administrator
Transition Learning Center

Laura Giovanetti

Assistive Technology Specialist

Anne Marie Gonzales

Social Worker
Developmental Learning Center, Transition Learning Center

Megan Gorman

Teacher
Therapeutic Day Program

Kirsten Grady

Program Administrator
Therapeutic Day Program

Karen Graf

School Nurse

Samantha Grenus

Teacher
Preschool-Primary Learning Center

Elizabeth Gydus

Social Worker
Therapeutic Day Program, Social Workers - Special Education

Stephanie Hashemi

Teacher
Eastern Fairfield County Diagnostic Center

Catie Henning

Teacher
Developmental Learning Center

Sarah Hubert

Administrative Secretary
Therapeutic Day Program

Michelle Inahuazo

School Nurse

Erica Jaoude

Teacher
Therapeutic Day Program

Robyn Johnson

Teacher
Therapeutic Day Program

Jonathan Juliano

Teacher
Transition Learning Center
1 2 3 > showing 1 - 45 of 105 constituents